Producenci

Blog - Jak odpowiednio dobrać wzmacniacz do głośników? AudioTOP.pl

Jak odpowiednio dobrać wzmacniacz do głośników?

0
Jak odpowiednio dobrać wzmacniacz do głośników?

Dobrej jakości muzyka jest zależna przede wszystkim od sprzętu, jakim dysponujemy. Poza głośnikami o odpowiednich parametrach podstawą są wzmacniacze, które mają ogromny wpływ na to, jakie brzmienie można osiągnąć. Zobacz, w jaki sposób dobrać wzmacniacz do odsłuchów, aby uzyskać najlepszą możliwą jakość dźwięku.

Parametry, na które należy zwracać uwagę kupując wzmacniacz stereo

Jedną z pierwszych kwestii, na które zwraca się uwagę podczas zakupu elektroniki, jest moc, jednak wybierając wzmacniacz stereo oraz głośniki, niekoniecznie jest to najlepszy trop. W tym przypadku należy bowiem przede wszystkim skupić się na ich odpowiednim dopasowaniu, co umożliwi uzyskanie optymalnej konfiguracji i najlepsze osiągi w kwestii dźwięku. Kluczowa jest impedancja wyrażona w omach, która wskazuje na natężenie prądu pomiędzy wzmacniaczem a urządzeniami końcowymi, co ma najistotniejszy wpływ na jakość dźwięku. Jedynie właściwa impedancja jest w stanie sprawić, że uzyskamy czyste tony, czyli wyrazisty, pozbawiony zakłóceń dźwięk.

Zasada jest prosta: wzmacniacz stereo w opcji zintegrowanej powinien mieć zbliżoną, a najlepiej identyczną impedancję, jak głośniki. Najczęściej do użytku codziennego topowi producenci tacy jak Cyrus, Atoll, czy Primare rekomendują urządzenia pomiędzy 4, a 8 omów, przy czym są to na tyle niewielkie różnice, że dla początkującego audiofila mogą pozostać niezauważone. Grunt, by pozostać przy tożsamej wartości lub skorzystać z urządzeń z możliwością regulacji - za słaby wzmacniacz sprawi, że żadne kolumny podstawkowe nie będą dobrze brzmiały lub sprawi, że dość szybko zostaną przeciążone i dojdzie do ich spalenia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o kolumnach i wzmacniaczach

Podczas zakupu wzmacniacza dobrze jest się przyjrzeć również pasmu przenoszenia. Na szczęście producenci tacy jak Roksan Atessa, czy Yaqin wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wytrawnych słuchaczy, oferują całkiem sporą różnorodność. Człowiek słyszy od 20 Hz, i tego zakresu warto się trzymać, aby usłyszeć każdy, nawet stosunkowo niski dźwięk. Z kolei wysokie tony od 10 kHz zawierają dość dużo powietrza, przez co dźwięki stają się znacznie bardziej przestrzenne, więc jeśli zależy ci na pełnym zakresie, warto przyjrzeć się modelom z górnymi pasmami. Szersze pasmo przenoszenia to pełniejsze tony, lepszy bas i mniejsze zniekształcenia dźwięków. Jeśli zależy nam na wiarygodnym odbiorze, wzmacniacz powinien przenosić pasmo liniowo, bo produkty podbijające dane tony nie pozwolą na odzwierciedlenie realnego brzmienia. Doskonałym wyborem są więc m.in. takie modele jak wzmacniacz cyfrowy Cyrus One, czy Atoll IN200 Signature, czyli wysokiej klasy sprzęty, które wyniosą Cię na nowy poziom odbioru dźwięku.

Chociaż zdecydowana większość słuchaczy twierdzi, że im głośniej gra sprzęt, tym lepiej, nie jeden z wprawionych audiofilów jest w stanie z łatwością obalić ten powszechny mit. To, jaką mocą charakteryzują się dane urządzenia, informuje nas bowiem jedynie o tym, ile są w stanie na siebie przyjąć, aby nie doszło do ich przegrzania. Wiąże się ono bowiem zazwyczaj z przepalaniem cewki, czyli końcem ich żywotności. Uszkodzona wskutek przegrzania cewka albo prowadzi do powstania nieprzyjemnego charczenia, albo w niektórych przypadkach sprawia, że głośniki po prostu przestają grać.

Podsumowując, jeśli zależy nam na dobrej jakości dźwięku, przede wszystkim wybieramy odpowiednie urządzenie wyjściowe, a następnie dobieramy do niego pasujące pod względem informacji zawartych na tabliczce znamionowej kolumny. Ostatnią poza mocą, czy efektywnością składową mogą być walory wizualne sprzętów, czy choćby zastosowane w nich technologie. Poza tymi tradycyjnymi, czyli bazującymi na tradycyjnych technikach, ciekawym wyjściem są nowoczesne propozycje takie jak głośniki bezprzewodowe bluetooth, których atutem jest możliwość uniknięcia nieestetycznych kabli we wnętrzach, a także wygodne podłączenie zdalne rozmaitych multimediów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium