
Płyty winylowe przeżywają dzisiaj swoją drugą, a może i trzecią młodość. Dowiedz się, jak powinno wyglądać rozpoczęcie kolekcjonowania płyt winylowych i jak się nimi zajmować. Warto także, abyś znał najbardziej wartościowe płyty winylowe, dzięki czemu nie przeoczysz okazji na internetowych aukcjach czy garażowych wyprzedażach, które są świetnym źródłem tanich oryginalnych wydań płyt.
Dlaczego warto kolekcjonować płyty winylowe?
Kolekcjonowanie płyt winylowych ma różne znaczenie dla każdego kolekcjonera. Dla jednych jest to sentymentalna podróż do szczęśliwych lat dzieciństwa czy beztroskiej młodości, co wywołuje u nich miłe wspomnienia za każdym razem, gdy ich słuchają lub tylko na nie patrzą. Dla innych jest to po prostu rodzaj dźwięku, który im odpowiada – to najbardziej drażliwy temat dla zwolenników dźwięku winyli i ich przeciwników. Tutaj każdy musi kierować tym, co po prostu mu się podoba. To podobna sytuacja, jak ta z rynku wzmacniaczy lampowych, gdzie być może nie oddają one wiernie dźwięków, ale właśnie to nadaje im unikalny charakter. Jeszcze inni po prostu są zbieraczami i kolekcjonują wszystko, co jest nietypowe, czyli na przykład rzadkie wydania płyt czy najbardziej wartościowe płyty winylowe. Jakakolwiek nie byłaby Twoja motywacja do zbierania płyt, to jest to wspaniałe hobby oparte na pewnej magii, jaką niewątpliwie tkwi w muzyce analogowej.
Jak rozpocząć kolekcję płyt winylowych? Praktyczne wskazówki dla początkujących kolekcjonerów winyli
Rozpoczęcie kolekcji winyli jest bardzo proste – wystarczy udać się na targ staroci lub przejrzeć aukcje internetowe. Drugim sposobem są hity muzyczne na winylu, czyli współcześnie oferowane przez większość artystów płyty winylowe. Warto jednak poznać kilka podstawowych zasad, aby uniknąć błędów wielu początkujących osób. Budowanie kolekcji płyt winylowych będzie wtedy prawdziwą przyjemnością, a nie pasmem wpadek i źle wydanych pieniędzy.
Po pierwsze, nie kupuj słabych gramofonów, które dają bardzo mierny dźwięk i uszkadzają płyty. Po drugie, nie nabywaj płyt w bardzo złym stanie, chyba że interesuje Cię tylko ich oglądanie. Po trzecie, od razu przygotuj sobie miejsce na prawidłowe przechowywanie płyt. Trzymanie ich na wielkim stosie to bardzo zły pomysł. Po czwarte, zawsze delikatnie obchodź się z płytami i trzymaj je za krawędzie oraz środek. I wreszcie po piąte – nie daj się nabrać na różne okazje. Zawsze dokładnie sprawdzaj ceny w innych miejscach i weryfikuj numery katalogowe płyt.
Gramofon - Rega Planar 6 (P6) z wkładką Rega Ania MC i z zasilaczem Neo PSU MK2 (2023) Biały
Jak identyfikować i zdobywać wartościowe płyty winylowe, takie jak rzadkie wydania i limitowane edycje
Do wyszukiwania rzadkich wydań czy też limitowanych edycji oraz innych bardzo wartościowych płyt, najważniejsze jest doświadczenie i ogromna wiedza. To rzeczy, których jednak nie musisz mieć już na starcie swojej przygody, jaką jest kolekcjonowanie płyt winylowych. Wraz z czasem, jaki będziesz poświęcał na swoje hobby, obie te rzeczy przyjdą same i w pewnym momencie staniesz się prawdziwym ekspertem, jak i z pewnością posiadaczem cennej kolekcji płyt. Do identyfikacji płyt najłatwiej jest korzystać z zasobów Internetu – jeśli nie znajdziesz takiej samej płyty, to zawsze możesz zadać pytanie na jednym z wielu forów specjalistycznych dla fanów płyt winylowych. To również dobre miejsce do zdobycia takich perełek jak rzadkie wydania płyt poprzez na przykład wymianę z innymi zbieraczami.
Must-have albumy na winylu. Przegląd najważniejszych i najbardziej wpływowych albumów, które warto mieć w swojej kolekcji winyli
Najlepsze albumy na winylu to oczywiście kategoria bardzo względna i każdy może do niej zaliczyć różne płyty. Niemniej postaramy się poniżej zamieścić krótką listę tych, które każdy zbieracz płyty powinien mieć czy ich szukać w celu uzupełnienia swojej kolekcji. Z pewnością uzupełnisz ją o takie pozycje, które są ważne dla Ciebie.
- The Beatles, The White Album – wydanie specjalne z numerami od A00000, które rozdano tylko wybranym osobom zaangażowanym w jego produkcję. Ceny tych płyty są dzisiaj liczone w tysiącach dolarów;
- The Beatles, Yesterday and Today – rzadka wersja tej płyty z okładką z mięsem i lalkami również osiąga wysokie ceny;
- The Rolling Stones, Let it Bleed – tutaj jest taka ciekawostka, że wydania z naklejką na okładce z napisem Roling Stones Poster są droższe o kilkaset złotych;
- Nirvana, Nevermind – okładka z pływającym dzieckiem to coś, co w swojej kolekcji mają chyba wszyscy kolekcjonerzy płyt winylowych, płyt CD czy kaset;
- Elvis Presley, Stay away, Joe – król musi być w każdej kolekcji i to lepiej nawet w większej liczbie posiadanych sztuk;
- Michael Jackson, Bad – nawet jeśli nie jesteś fanem, to powinieneś w swojej kolekcji posiadać coś tego nieprzeciętnego artysty;
- ABBA, The Best of ABBA – to płyta, która kiedyś gościła chyba we wszystkich polskich domach;
- Frank Sinatra, Close to You – warto stawiać na różnorodność, niezależnie od swojego gustu muzycznego;
- Dżem, Detox – coś z polskich zespołów, pierwsze wydanie, bez piosenki Czarny Chleb, która pojawiła się dopiero od trzeciego wydania.
Must have to również współczesne hity muzyczne na winylu z gatunku, którego jesteś fanem. Wszyscy liczący się artyści, jak i ci zupełnie niszowi wydają obecnie swoje albumy również na winylu, a często są to różnego rodzaju wydania specjalne z dodatkowymi bonusami.
Sprzęt audio dla kolekcjonerów winyli
To bardzo obszerne zagadnienie i wielka rozpiętość cenowa. Najtańsze „gramofony" możesz nabyć już za niecałe 200 złotych, ale żaden prawdziwy fan winyli nie odważyłby się na odtworzenie na nich jakiejkolwiek swojej płyty. Sprzęt audio dla kolekcjonerów winyli to z reguły bardzo drogie współczesne konstrukcje lub też dobrze utrzymane, ale wiekowe – z czasów największej świetności płyt jako dominującego nośnika nagrań. Dbanie o starsze sprzęty i ich konserwacja wymaga sporej wiedzy i doświadczenia, dlatego najlepiej jest na początek wybrać coś nowego z kategorii gramofony i akcesoria, czyli dodatkowe igły, całe wkładki gramofonowe, platformy antywibracyjne, kable czy też przedwzmacniacze gramofonowe. Te ostatnie są często konieczne, gdyż obecnie sprzedawane systemy audio bardzo rzadko posiadają taki wzmacniacz wbudowany, a jest on konieczny do uzyskania dźwięku dobrej jakości. Jeżeli chcesz używać głośników podłączonych bezpośrednio do gramofonu lub przez przedwzmacniacz, to wybierz solidne głośniki aktywne. Warto jest również regularnie oceniać stan gramofonu, gdyż jest on wrażliwy na wszelkie niedoskonałości. Najmniejsze skrzywienia czy ubytki masy, jakie mogą dotykać talerze gramofonowe, przełożą się od razu na mniejsze lub większe niedoskonałości dźwięku.
Talerz gramofonowy z akrylu - Project Acryl It E
Czystość i pielęgnacja winyli
Czystość i pielęgnacja winyli to sprawa, o której wciąż powstają setki poradników i filmów instruktażowych. Każdy poleca swoje metody i różne często dość dziwne rozwiązania. Najbezpieczniej trzymać się jednak tego, co oferują sprawdzone marki, gdyż w ten sposób zyskasz pewność, że nie uszkodzisz płyt ze swojej być może już bardzo cennej kolekcji. Nawet jeśli na razie nie masz unikatowych egzemplarzy, to dobrze, abyś od początku stosował prawidłowe techniki dbania o płyty, gdyż dobrze utrzymane mogą nabrać wartości i nie popełnisz też żadnego błędu, gdy już nabędziesz coś naprawdę wartościowego. Najprostszym sprzętem do czyszczenia są po prostu szczotki do winyli. Dzięki właściwościom antystatycznym świetnie zbierają one kurz z powierzchni płyty. Przy większych zabrudzeniach możesz użyć specjalnych środków, jakimi są płyny i koncentraty do winyli, a także ściereczek z mikrofibry. Jeśli posiadasz już dużą kolekcję płyt, zainwestuj w specjalistyczną myjkę, która ułatwi Ci utrzymanie wszystkich płyt w czystości oraz zamów całe zestawy pielęgnacyjne do winyli.
Antystatyczna szczotka do płyt winylowych - Ortofon Record Brush
Dlaczego okładki są ważne i jak wpływają na atrakcyjność kolekcji płyt winylowych?
Kolekcjonowanie płyt winylowych nie różni się tutaj znacznie od zbierania płyt CD. W obu przypadkach okładka jest bardzo ważną częścią albumu i znaczenie okładek płyt jest olbrzymie. W przypadku płyt winylowych jest ona znacznie większa, co pozwala ich twórcom na większą kreatywność przy projektowaniu. Tak jak w przypadku płyty: Rolling Stones Let It Bleed – jedna mała naklejka na okładce może podnosić wartość płyty nawet o kilkaset złotych. Okładki to również to, co widać, gdy chcesz komuś zaprezentować Twoją kolekcję czy też sam po prostu cieszysz się ich pięknym wyglądem na co dzień.
Wartość kolekcji płyt winylowych. Jak ocenić wartość swojej kolekcji winyli i co wpływa na jej cenę na rynku kolekcjonerskim?
Ocena wartości płyty winylowej to proces, który może być dość łatwy w przypadku standardowych płyt lub mocno skomplikowany w przypadku rzadkich wydań płyt. Pierwszą czynnością powinno być sprawdzenie cen takich płyt na internetowych aukcjach i portalach kolekcjonerskich. Tutaj można posłużyć się nazwą zespołu i płyty, choć lepiej posłużyć się numerem katalogowym, który znajdziesz na etykiecie i na okładce. Często wydania prawie identyczne są zupełnie inaczej wyceniane. Dużo osób stawia sobie za cel posiadanie płyt z pierwszych wydań i choć często są one identyczne z następnym, to mają przez to dużo większą wartość. Największe ceny uzyskują edycje specjalne oznaczone na przykład specjalnymi numerami czy też egzemplarze podpisane przez gwiazdy.
Drugim zagadnieniem jest stan płyty i okładki. Tutaj standardowo rozróżnia się takie stany:
- idealny – M – mint – właściwie tylko płyty nieużywane czy jeszcze zafoliowane;
- doskonały – E – excellent – minimalne ślady zużycia, bez pogorszenia dźwięku;
- bardzo dobry – VG – very good – odtwarzana wielokrotnie, lekkie zużycie płyty i okładki;
- dobry – G – good – pogorszenie jakości dźwięku, znaczne zużycie okładki;
- zadowalający – F - fair – płyta może szumieć czy przeskakiwać, okładka zniszczona;
- kiepski – P – poor – właściwie nie nadaje się do słuchania;
- zły – B – bad – płyta całkowicie uszkodzona, ubytki itp.
Koncentrat do myjek - Project Spin Clean Washer Fluid MK3 32oz 946ml
Jak kolekcjonowanie płyt winylowych może być nie tylko formą zbieractwa, ale także pasją i sposobem na odkrywanie i czerpanie przyjemności z muzyki?
Każdy rodzaj zbierania różnych rzeczy może być tylko miłym urozmaiceniem życia lub też prawdziwą, wciągającą pasją, mającą duży wpływ na życie owładniętej nią osoby. Kolekcjonowanie płyt winylowych ma tę zaletę, że oprócz niewątpliwych walorów wizualnych są one także nośnikiem pięknych dźwięków – niezależnie, czy słuchasz muzyki klasycznej, czy też heavy metalu albo techno. Ponieważ obecnie wydawane płyty są towarem dość ekskluzywnym i produkowanym często przez bardzo małe wytwórnie, możesz trafić na coś, czego w inny sposób byś nie poznał. Podobnie ma się sprawa ze starymi płytami, które możesz odziedziczyć, znaleźć na strychu lub wyszperać na bazarze albo odnaleźć wśród milionów internetowych aukcji. Poznając wybitne lub też mniej znane zespoły ze starych płyt, zanurzasz się w cudowny świat muzyki i pięknych dźwięków, które mogą przemówić do Twojej duszy. Relaks przy czarnej płycie to dla wielu osób wspaniały sposób na odpoczynek po dniu ciężkiej pracy i związanych z nią stresów.