Producenci

Blog - Projektor w domu — Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem AudioTOP.pl

Projektor w domu — Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

0
Projektor w domu — Wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

Kino domowe to marzenie wielu osób. Do jego stworzenia potrzebny jest jednak odpowiedni sprzęt, począwszy od zestawu głośników, na odbiorniku skończywszy. Może to być telewizor, ale można też zastąpić go specjalnym projektorem lub kupić projektor jako dodatek oprócz telewizora.

Projektor jest urządzeniem, które wyświetla obraz, „rzucając” go na ścianę lub specjalny ekran. Dlatego jest także nazywany rzutnikiem. Dotąd najczęściej spotykany był w szkołach, na uczelniach, w salach konferencyjnych czy kinach. Dziś coraz częściej pojawiają się w domach i służą nawet do odtwarzania multimediów z internetu. Zakup projektora wymaga sporej wiedzy, aby wyświetlany obraz miał jak najlepszą jakość. Oto wszystko, co musisz wiedzieć, zanim kupisz rzutnik do domu.

Jakie są zalety posiadania projektora multimedialnego w domu?

Projektor filmowy pozwala na wyświetlanie obrazu w komfortowy sposób dzięki stosowanym dziś nowoczesnym technologiom. Można z jego pomocą odtwarzać multimedia z laptopa, odtwarzacza Blu-Ray przewodowo lub bezprzewodowo. Da się też wyświetlić film z pamięci flash, bez potrzeby użycia z dodatkowego urządzenia. Istnieją też projektory wyposażone w system Smart TV, które mogą nawet całkiem zastąpić telewizor. Dzięki takiemu projektorowi możesz nawet grać w gry.

Czym się kierować przy wyborze projektora?

W pierwszej kolejności trzeba wybrać rodzaj projektora. Ze względu na sposób wyświetlania multimediów dzielą się na rzutniki LCD i DLP. Projektory LCD wyróżniają się mocnym obrazem, intensywnością barw oraz równomiernym rozmieszczeniem światła na całej przestrzeni. Natomiast DLP wyświetlają płynny obraz z delikatnymi kolorami i mocnym kontrastem. Sam musisz zdecydować, na czym Ci najbardziej zależy, aby efekty widoczne na ekranie Cię zadowalały. Jednak wybierając projektor, trzeba zwrócić uwagę jeszcze na kilka ważnych parametrów.

Pierwszym ważnym parametrem jest rozdzielczość obrazu. Im wyższa, tym bardziej ostry i czytelny będzie obraz. Druga rzecz to format obrazu. Najpopularniejsza jest panorama, czyli 16:9. Jeśli chcesz szerszy obraz, możesz wybrać 16:10. Rzadziej spotykany jest format 4:3, który jest prawie kwadratowy.

Projektor - Epson EB-FH52

Projektor - Epson EB-FH52

Kolejna kwestia to jasność lampy, określana w ANSI lumenach. Projektor, który ma pracować w niezaciemnianym pomieszczeniu i zastępować telewizor, musi mieć światło o jasności min. 3500 ANSI lumenów. Do zaciemnianych pomieszczeń można wybrać mniejszą jasność. Druga kwestia dotycząca lampy, to jej żywotność. Warto ją sprawdzać, choć większość projektorów ma diody LED, dzięki którym mogą działać nawet przez kilkanaście lat. Do tego tryb energooszczędny pozwala ten czas jeszcze wydłużyć.

Istotnym parametrem jest również kontrast. Do domu najlepiej wybrać projektor o jak najwyższym poziomie kontrastu. Ostatnia rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę, wybierając rzutnik multimedialny, są złącza i rodzaj łączności. Standardem są już złącza HDMI. Najlepiej jeśli projektor ma dwa takie złącza. Oprócz tego, jeśli masz w domu starsze urządzenia, zwróć uwagę, by projektor posiadał także inne złącza. Dla wygodnego korzystania z urządzenia przyda się również port USB. Możesz też zdecydować się na nowoczesny, bezprzewodowy projektor na ścianę, korzystający z WiFi lub Bluetooth.

Mobilny stojak, wózek do komputera, projektora - AQ VisiON BR01PC

Mobilny stojak, wózek do komputera, projektora - AQ VisiON BR01PC

W jaki sposób dobrać ekran bądź przygotować ścianę pod projektor?

Sam projektor to nie wszystko — multimedia trzeba na czymś wyświetlać. Może to być zwykła ściana albo specjalny ekran do rzutnika. Ściana powinna być pomalowana na biało farbą antyrefleksyjną. Jeśli ma inny kolor, trzeba wymalować na niej odpowiedniej wielkości prostokąt, który będzie na stałe widoczny i wpłynie na estetykę całego wnętrza. Innym rozwiązaniem są ekrany projekcyjne, które wiszą na stelażu stojącym na podłodze. Ich zaletą jest mobilność, czyli możliwość przestawiania czy złożenia i schowania, kiedy nie będą używane. Wadą jest natomiast niestabilność – łatwo może przewrócić taki ekran biegnące dziecko albo zwierzę. Ponadto trudno oglądać na nim coś przy otwartym oknie, zwłaszcza gdy wieje wiatr. Podmuchy wtedy poruszają ekranem, co psuje komfort oglądania.

Ekran projekcyjny elektryczny - Avers Cumulus 24-15 MW BT (16:10)

Ekran projekcyjny elektryczny - Avers Cumulus 24-15 MW BT (16:10)

Inna opcja to ekran ramowy, naciągnięty na profil aluminiowy lub drewniany i montowany na ścianie. Niestety nie da się go zdejmować i też będzie widoczny na ścianie, tak, jak wymalowany. Ostatni rodzaj ekranów to rozwijane i zwijane automatycznie. Najdroższe, ale najwygodniejsze i estetyczne. Projektor trzeba też odpowiednio ustawić, aby obraz padał na ekran. W tym celu można dokupić różne akcesoria do projektorów, w tym uchwyty do projektora, które pozwalają umieścić go na ścianie czy pod sufitem.

Jak stworzyć małe kino w domu?

Do stworzenia małego kina nie trzeba wiele. Poza projektorem i ekranem trzeba dokupić jeszcze sprzęt audio, a więc odpowiednie głośniki. Wystarczyć może nawet jeden soundbar, który nie zajmie wiele miejsca, a jest namiastką prawdziwego zestawu kina domowego. Niektóre projektory multimedialne mają wbudowane głośniki, ale nie są one wystarczające do uzyskania dźwięku takiego, jak w kinie. Dlatego kupując projektor domowy, należy przemyśleć również kwestię inwestycji w dobre nagłośnienie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium