Producenci
Produkt dnia
Kategorie bloga
Co powinien mieć dobry amplituner? 1
Co powinien mieć dobry amplituner?

Na wstępie warto wyjaśnić czym jest amplituner. Najprościej rzecz ujmując to urządzenie będące połączeniem wzmacniacza, odbiornika radiowego i procesora dźwięku. Innymi słowy, to urządzenie odpowiadające za jakość odtwarzanego dźwięku m.in. z takich źródeł jak odtwarzacze CD, DVD, konsole do gier, komputery stacjonarne lub laptopy, urządzenie typu MP3 i wielu podobnych. Zwykle amplituner jest jednym z elementów kina domowego. W tym przypadku odpowiada on za wzmocnienie sygnału audio pochodzącego z różnych źródeł i jego przekierowanie na kolumny głośnikowe, a także za zdekodowanie wielokanałowych ścieżek dźwiękowych z płyt DVD lub Blu-ray, tak by uzyskać dostęp do dźwięku przestrzennego.

Jako element kina domowego amplituner pełni także funkcję przełącza sygnałów audio/video, dzięki czemu sprzęt dodatkowy nie musi być podłączany bezpośrednio do telewizora, a właśnie do amplitunera. W ten sposób łatwiej ukryć plątaninie kabli i rozwiązać problem ze zbyt małą ilością wejść HDMI w telewizorach starszych typów. W tym przypadku ścieżka dźwiękowa może mieć aż osiem kanałów, a zatem dla uzyskania przestrzennego dźwięku potrzebować będziemy specjalnego kodeka. Kupując nowe urządzenie zapytajmy, czy potrafi ono obsługiwać najnowsze standardy, w jakich zapisane są wielokanałowe ścieżki audio. Jeśli nie, nie warto inwestować pieniędzy w taki sprzęt.

Wzmacniacze w amplitunerze

Druga kwestia to liczba kanałów wzmacniacza. Porządny amplituner powinien posiadać siedem wzmacniaczy, plus jeden kanał przeznaczony dla dźwięków nisko tonowych, do którego podłączany jest subwoofer wyposażony we własny wzmacniacz. W ten sposób zapewniamy sobie możliwość wykorzystania pełnej mocy przestrzennego dźwięku, oferowanego przez najnowsze, wielokanałowe standardy zapisu audio. Kupując nowy amplituner warto od razu wybrać urządzenie z większą ilością wejść HDMI (przynajmniej 3-4), dzięki czemu nie będzie problemu z brakującymi slotami, gdy dysponujemy większą ilością urządzeń audio/wideo, o co współcześnie nietrudno. 

Szukając dobrego amplitunera warto pytać także o takie dodatkowe funkcje jak zdolność do zwiększania rozdzielczości obrazu z SD do HD czy o funkcję autokalibracji. Nie zapominajmy jednak, że nie wszystko zależy od samego amplitunera. Na jakość dźwięku wpływ mają także kolumny głośnikowe i jeśli wybierzemy sprzęt słabszej jakości, nigdy nie wykorzystamy pełni możliwości tkwiących w nowoczesnych amplitunerach i współczesnych standardach zapisu dźwięku.

Komentarze do wpisu (1)

2 grudnia 2019

http://mewkid.net/where-is-xena/ - Amoxicillin 18 yxm.jfos.audiotop.pl.imv.at http://mewkid.net/where-is-xena/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl