Producenci
Produkt dnia
Kategorie bloga

Co to jest akustyka pomieszczeń i jak ją poprawić?

0
Co to jest akustyka pomieszczeń i jak ją poprawić?

Akustyka to nic innego jak wiedza dotycząca dźwięku, który jest zjawiskiem fizycznym. Chociaż ma dość szeroki zakres, bo uwzględnia wiedzę o słuchu, falach, drganiach, czy częstotliwościach wokół nas, to najczęściej wzbudza zainteresowanie przy okazji projektowania pomieszczeń. Jeśli więc chcesz poprawić wrażenia dźwiękowe w swoim pokoju, projektujesz studio lub salę kinową - zapraszamy do lektury.

Co to jest akustyka pomieszczenia?

Jeśli lubisz dobrej jakości dźwięk, z pewnością nie jest Ci obce pojęcie „akustyka pomieszczeń”. Na nic bowiem zdadzą się profesjonalne monitory, kolumny czy głośniki ścienne z najwyższej półki, jeśli pominięta zostanie kwestia akustyki pomieszczenia. Zjawisko akustyczne związane jest z falami dźwiękowymi i wpływem na nie otoczenia, co dość wyczerpująco wskazuje na to, że jakość brzmienia to nie tylko sprzęt, ale i wszystko, co dzieje się/znajduje się wokół niego. W potocznym rozumieniu akustyka pomieszczeń będzie więc związana z tym, w jaki sposób odbieramy dźwięki ze swoich nośników, realnie to relacje pomiędzy energią w danym miejscu a innymi elementami, które mogą stanowić bariery dla rozprzestrzeniającego się dźwięku.

Aby pomieszczenie było dobrze zaadaptowane akustycznie, należy zminimalizować ryzyko odbijania się dźwięku. Pomocne mogą być w tym rozmaite absorbery, a także np. pułapki basowe, które najlepiej jest umiejscowić w narożnikach. Te newralgiczne punkty potrafią zbierać niskie tony, co może przyczyniać się do powstawania dudnienia, co zaburza obraz realnych częstotliwości. Zła akustyka to zakłócone brzmienie, odbicie dźwięku od przeszkód ulokowanych wokół nas, pogłosy i kiepska jakość nawet wtedy, gdy korzystać będziesz z najlepszego, najdroższego sprzętu.

Co ma wpływ na akustykę?

Akustyka wnętrz jest zależna od wielu kwestii: począwszy od kształtu i rozmiaru pomieszczenia, na materiałach zastosowanych do wykończenia wnętrza kończąc. Aby akustyka wnętrz była na zadowalającym poziomie, warto pamiętać, że wykończenie i wyposażenie pomieszczenia ma kluczowe znaczenie - istotne są meble, a także ustawienie sprzętów - na czele z głośnikami. Przetworniki muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, symetrycznie względem siebie i być oddalone od ścian. Błędem będzie zarówno zbyt bliskie, jak i nadmiernie oddalone względem siebie ustawienie. Nie bez znaczenia są również takie elementy jak podstawki pod głośniki, które nie mogą być podatne na drgania.

Sympatycy dobrego brzmienia z pewnością podkreślą jednak, że sama akustyka pomieszczeń to nie wszystko - konieczny jest także dobór odpowiedniego sprzętu dobrej jakości. Warto pamiętać, że głośniki należy dobrać do danych warunków i odpowiednio ustawić. Specjaliści rekomendują pozostawienie co najmniej 60 cm od ścian bocznych i minimum 20 cm od tyłu sprzętu, aby nie dochodziło do powstawania niskich częstotliwości, które wpływają na to, że dźwięk robi się nienaturalny.

Jak wytłumić pokój?

Aranżując swój pokój odsłuchowy, warto pomyśleć o akustyce, jednak ma to niemałe znaczenie również wtedy, gdy lokum narażone jest na hałasy dobiegające z otoczenia. Już na pierwszych etapach realizacji dobrze jest zastosować odpowiedni rodzaj izolacji, która z jednej strony wpływa na ocieplenie murów, z drugiej natomiast uchroni nas przed dźwiękami dobiegającymi z instalacji, czy nawet innych pomieszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie wełny mineralnej w ścianach i sufitach, a od zewnątrz położenie styropianu fasadowego, co umożliwi kompleksowe wytłumienie pomieszczenia z każdej strony.

Jeśli planujesz zorganizować pokój muzyczny w domu, powinieneś rozpocząć od wykonania pomiarów przy pomocy miernika poziomu dźwięku. Dlaczego to ważne? Ponieważ akustyka wnętrz jest ściśle związana ze zjawiskiem pogłosu, które negatywnie wpływa na odbierane tony. Można jednak skutecznie zwalczać ten niepożądany efekt, chociażby stosując materiały, które częściowo będą pochłaniać energię, zamiast ją odbijać. Dzięki pomiarom częstotliwości można zastosować odpowiednie elementy, z których pomocą poprawimy brzmienie i unikniemy wszelkich zbędnych hałasów, czy przydźwięków.

Poza profesjonalnymi gąbkami i piankami można sięgnąć po wygłuszające panele, które nie tylko dobrze tłumią, ale są też estetyczne. Aby akustyka wnętrz była jeszcze lepsza, warto przyjrzeć się także specjalnym matą, które przyjmują oryginalne formy piramidek, czy nowocześnie prezentujących się heksagonalnych paneli, z których można stworzyć efektowną dekorację. Jednak istnieją także inne, domowe sposoby na to, aby nasz system grały jak najlepiej. W poprawieniu akustyki pomocne mogą być również rozmaite tkaniny należące do przedmiotów codziennego użytku: dywany, zasłony, czy tekstylne ozdoby ścienne. Dzięki nim dźwięk nie będzie miał powodów do zniekształcenia i odbijania się, czyli utwory będą miały szansę wybrzmieć w pełnym, gwarantowanym przez sprzęt zakresie.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium