Producenci

Blog - Czy kino domowe nadaje się do słuchania muzyki? AudioTOP.pl

Czy kino domowe nadaje się do słuchania muzyki?

0
Czy kino domowe nadaje się do słuchania muzyki?

Coraz więcej osób posiada w domu kino domowe. Czy słuchanie muzyki z takiego zestawu jest dobrym rozwiązaniem i czy konieczne jest zainwestowanie w dodatkowy system audio?

Jakość dźwięku w kinie domowym jest świetna i większości osób w zupełności może ono wystarczyć do słuchania zwykłej muzyki, poza oczywiście głównym jego zajęciem, czyli odtwarzaniem filmów z wielokanałowym dźwiękiem.

Czym jest kino domowe i jakie możliwości oferuje?

Każde dobre kino domowe to zestaw urządzeń, które pozwalają na stworzenie Ci we własnym salonie prawdziwej sali kinowej. Najczęściej w skład takiego zestawu wchodzą takie urządzenia jak:

  • telewizor o dużej przekątnej lub projektor;
  • odtwarzacz Blu-Ray, kiedyś DVD;
  • amplituner kina domowego – 5.1, 5.2. albo 7.1 czy nawet 9.1;
  • zestaw głośników – w liczbie odpowiadającej powyżej podanej liczbie kanałów.

Taki zestaw pozwala na odtwarzanie filmów z płyt Blu-Ray lub DVD, telewizji cyfrowej czy też plików cyfrowych z komputera, czy magazynu NAS. Coraz częściej tego typu zestawy są również wykorzystywane do gier, które oferują wielokanałowy dźwięk.

9.2 kanałowy wzmacniacz AV o mocy 110 W na kanał - Marantz Cinema 50 Srebrny

9.2 kanałowy wzmacniacz AV o mocy 110 W na kanał - Marantz Cinema 50 Srebrny

Jaka jest jakość dźwięku w kinie domowym w porównaniu z innymi systemami audio?

Dźwięk w kinie domowym jest na bardzo dobrym poziomie. Oczywiście mowa tutaj o systemach dobrych producentów z wystarczającą mocą dopasowaną do wielkości danego pomieszczenia. Czym więcej jest jednak głośników, tym trudniejsze staje się ich rozmieszczenie – na przykład systemy Dolby Atmos czy DTS-X wymagają dwóch głośników sufitowych, co wymaga zaplanowania tego wcześniej – miejsce na głośniki i maskowanie przewodów. Tanie kino domowe może rzeczywiście mieć dźwięk stereo przy słuchaniu płyty CD rozczarowujący, gdyż nie do tego zostało zaprojektowane. Jednak współczesny system audio kina nie odstaje od zestawów Hi-Fi i zadowoli większość słuchaczy zarówno tych okazjonalnych, jak i tych zwracających uwagę na jakość dźwięku.

9.4 kanałowy wzmacniacz AV klasy Premium - Marantz Cinema 40 Czarny

9.4 kanałowy wzmacniacz AV klasy Premium - Marantz Cinema 40 Czarny

Czy kino domowe nadaje się do odtwarzania muzyki?

Kino domowe jest sprzętem, które w swoich topowych i nowoczesnych modelach z powodzeniem radzi sobie z odtwarzaniem muzyki niezależnie czy jej źródłem będzie płyta CD, płyta SACD czy na przykład Spotify lub sieciowy magazyn plików. Słuchanie muzyki z takiego zestawu będzie czystą przyjemnością i miło spędzonym czasem. Oczywiście korzystając z CD, nie uzyskasz wielokanałowego dźwięku, choć istnieje wiele systemów rozszerzających cyfrowo dźwięk, ale nie są on popularne. Jednak już przy płytach SACD (Super Audio Compact Disc) z dźwiękiem 5.0 lub 5.1 system kina wykaże przewagę nad standardowym zestawem stereo z dwoma kolumnami. Słuchanie muzyki z takimi dźwiękiem to naprawdę wspaniałe przeżycie i niezapomniane wrażenie.

Każdy musi indywidualnie ocenić, czy ma na przykład miejsce na system audio 2.0 i kino domowe, czy też woli zastosować tylko jedno z takich rozwiązań. Dźwięk stereo w filmach brzmi bardzo dobrze, ale utracisz wtedy efekty przestrzenne.

Amplituner - Denon AVC-X4800H Czarny

Amplituner - Denon AVC-X4800H Czarny

Jakie komponenty są niezbędne do uzyskania wysokiej jakości dźwięku w kinie domowym?

Aby słuchanie muzyki za pomocą kina domowego było przyjemnością, musisz zadbać o wysoką jakość podstawowych jego elementów. Sercem każdego systemu są amplitunery kina domowego. Oczywiście, aby dobrze ono pełniły swoją rolę przy odtwarzaniu filmów, powinny być wyposażone w najnowsze technologie, takie jak między innymi: Dolby Atmos, DTS-X i posiadać wejścia HDMI, którymi otrzymają one sygnał z telewizora czy odtwarzacza płyt. Do słuchania muzyki ważniejsza jest jakość wykonania sprzętu i jak najniższe parametry, wprowadzanych przez niego zniekształceń. Drugim zagadnieniem jest moc wyjściowa. Dźwięk w kinie domowym odtwarzany z kilku głośników może przy przejściu na stereo być za słaby. Dotyczy to jednak tylko tańszych modeli. Nowoczesny amplituner kina domowego sprawdzi się bardzo dobrze, jeśli chcesz jeszcze lepszych efektów, możesz rozdzielić system na niezależne części, czyli procesory kina domowego i wielokanałowe końcówki mocy.

Amplituner kina domowego - Marantz Cinema 60 DAB Czarny

Amplituner kina domowego - Marantz Cinema 60 DAB Czarny

Drugim i równie ważnym elementem kina jest zestaw głośników – składający się z 5 lub 7, 9 głośników oraz dodatkowego basowego, jakim jest subwoofer. W starszych modelach były to często głośniki bardzo małe, obecnie zwłaszcza te frontowe są całkiem spore, co ma przełożenie na dźwięk, choć trudniej jest je ustawić w mniejszych pomieszczeniach. To jednak cecha wspólna wszystkich systemów, że wielkość pomieszczenia ma znaczenie dla odbioru dźwięku.

Dźwięk w kinie domowym dobrej marki nie odbiega od topowych zestawów stereo i z powodzeniem możesz przy pomocy takiego sprzętu słuchać swojej ulubionej muzyki z płyt, pendrive czy serwisów takich jak Spotify lub Tidal. Wszystko oczywiście zależy od indywidualnych preferencji i słuchu. Jednym wystarczy do słuchania przenośny głośnik Bluetooth i telefon a inni stworzą sobie specjalne pomieszczenie do delektowania się dźwiękiem z płyty winylowej odtwarzanym za pomocą wzmacniacza lampowego. Dla zdecydowanej większości jednak kino domowe o najlepszych na świecie producentów będzie świetne zarówno, jeśli chodzi o oglądanie filmów, jak i słuchanie muzyki.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium