Producenci
Produkt dnia
Kategorie bloga

Jak ustawić subwoofer?

0
Jak ustawić subwoofer?

Subwoofer to jeden z elementów nagłośnienia, który jest odpowiedzialny za niskie częstotliwości. Zazwyczaj kojarzony jest z tzw. basami, które przez wielu odbiorców są pożądane zarówno w utworach muzycznych, jak i udźwiękowieniach oglądanych produkcji. Poznaj najciekawsze informacje na temat tego urządzenia i zobacz, czy prawidłowo się z nim obchodzisz - zapraszamy do artykułu.

Kilka wskazówek jak ustawić subwoofer!

Subwoofer jest zazwyczaj częścią większego zestawu, na który składają się systemy wielokanałowe, dlatego dobrze jest skupić się nie tylko na nim samym, ale jego ustawieniu względem pozostałych urządzeń np. wchodzących w zakres kina domowego. Zdecydowana większość producentów informuje, że ustawienie subwoofera najlepiej jest odpowiednio zaplanować. Jest on odpowiedzialny głównie za basy, które mogą wpadać w drgania, dlatego konieczne jest zadbanie o odpowiednią akustykę wnętrza, do której można wykorzystać np. specjalne panele akustyczne, które przyjmują i absorbują powstające fale dźwiękowe.

Ustawienie subwoofera we wnętrzu całkowicie pozbawionym wygłuszenia, za to ze sporą ilością twardych powierzchni typu gresy, kamienie, czy marmur może powodować nadmierne odbijanie się dźwięków, dlatego zdecydowanie lepiej jest to zrobić w miejscach z dywanami, drewnem, czy panelami akustycznymi, które skutecznie zmniejszą szansę pogłosu. Aranżując pomieszczenie, dobrze jest wiedzieć, że samo zastosowanie subwoofera nie zawsze będzie gwarancją idealnego dźwięku - szczególnie jeśli pominięta została kwestia adaptacji akustycznej pomieszczenia. Należy być świadomym, że jedynie odpowiednio przystosowane pod względem akustycznym wnętrze w połączeniu z wysokiej klasy nagłośnieniem da możliwość uzyskania dźwięku najwyższej jakości. Ustawienie subwoofera nie jest jednak jedyną kwestią - znaczenie ma bowiem także odpowiednie ustawienie głośników - wszystkie elementy są od siebie zależne i aby uzyskać optymalne efekty, należy o tym pamiętać.

SUBWOOFER AKTYWNY - PARADIGM DEFIANCE V12

SUBWOOFER AKTYWNY - PARADIGM DEFIANCE V12

Gdzie ustawić subwoffer?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, gdzie ustawić subwoofer, śpieszymy z podpowiedzią, bowiem jego ulokowanie ma ogromny wpływ na to, jak będą odbierane niskie częstotliwości. Jako najlepsze z możliwych miejsc specjaliści rekomendują umieszczenie subwoofera w linii głośników przednich lub z tyłu pomieszczenia, naprzeciwko sprzętu. Nie bez znaczenia jest także odległość urządzenia od ściany - im bliżej, tym mocniejszy będzie uzyskany dźwięk, co może powodować dudnienie.

Dzięki odpowiedniemu ułożeniu subwoofer będzie gwarancją doskonałego brzmienia. Można go postawić z przodu, należy pamiętać by został zapewniony przynajmniej 20-centymetrowy odstęp od tylnej ściany urządzenia. Jednak można także zaplanować ustawienie subwoofera z tyłu pomieszczenia. Zmienią się doznania podczas odbioru dźwięku, gdyż stanie się on bardziej wyrazisty. To, która z opcji będzie lepszym wyjściem, jest zależne głównie od indywidualnych preferencji oraz tego, czy preferujemy mocniejsze basy, czy wolimy, aby były jedynie tłem dla wyższych częstotliwości.

SUBWOOFER AKTYWNY - REL S/812 BLACK PIANO

SUBWOOFER AKTYWNY - REL S/812 BLACK PIANO

Jaki subwoofer wybrać?

Chociaż subwoofery są często częścią zestawu kina domowego, można je również nabyć w formie odrębnych urządzeń i wykorzystać we współpracy z głośnikami. Jeśli nagłośnienie nie spełnia naszych standardów i zwyczajnie źle brzmi (szczególnie przy niskich tonach), dodanie subwoofera w stereo będzie strzałem w dziesiątkę. Wybierając urządzenie dla siebie, należy zwrócić uwagę na jego moc. Dzisiaj dominują subwoofery aktywne, to sprzęty które posiadają zamontowany wzmacniacz. Wśród propozycji aktywnych można znaleźć wysokiej klasy modele takie jak Paradigm Defiance V12, lub REL S/812, które charakteryzują się głębokimi basami i sporą mocą. W przypadku zakupu subwoofera dobrze jest też przyjrzeć się takim parametrom jak moc, która powinna zostać dobrana do rozmiarów pomieszczenia, czy chociażby średnica membrany. Istotny jest także kierunek emisji dźwięku, który może być ukierunkowany na odbiorcę, w dół lub w dowolne miejsce. Niektóre z oferowanych na rynku propozycji są wzbogacone o dodatkowe funkcjonalności i automatyzacje, które dodatkowo uprzyjemniają korzystanie z nich.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium