Producenci
Produkt dnia
Kategorie bloga

Jakie głośniki komputerowe wybrać?

0
Jakie głośniki komputerowe wybrać?

Współcześnie największą popularnością cieszą się dwa typy głośników komputerowych:  głośniki stereo i głośniki w układzie 5.1, czyli 5 głośników i subwoofer. Zdecydowanie rzadziej spotykana konfiguracja to system 2.1, czyli dwa klasyczne głośniki i subwoofer. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę każdego z tych systemów. Być może dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję o zakupie konkretnego produktu. 

System 2.0 – klasyczny układ składający się z dwóch głośników, które ustawia się po dwóch stronach komputerowego monitora, frontem do użytkownika. Ze względu na dużą uniwersalność i możliwość podłączenia tego typu głośników nie tylko do komputera stacjonarnego, ale także do laptopa, obecnie jest to zestaw najbardziej popularny i najbardziej rozpowszechniony. Za pomocą takich głośników stosunkowo łatwo wymodelować dźwięk, który wyróżnia się wysokim poziomem czystości brzmienia i odpowiednim zbalansowaniem basu. Wadą tego typu głośników jest brak dodatkowego subwoofera, który pozwala na podkręcenie niskich tonów, przez co niektóre dźwięki wydają się bardziej płaskie niż jest to w rzeczywistości.  

System 2.1 – zestaw starszego typu, stworzony dla potrzeb miłośników gier komputerowych, którym brakowało miejsca na ustawienie pełnego zestawu głośników w systemie 5.1 - dla uzyskania dźwięku przestrzennego. Subwoofer, który jest częścią takiego zestawu, daje duże możliwości samodzielnego ustawienie poziomu basów. Być może tego typu zestaw nie jest idealnym dla prawdziwych megalomanów, ale dla miłośników kina akcji i gier komputerowych może być dobrą alternatywą dla bardziej rozbudowanego systemu 5.1.

System 5.1 – układ znany z kina domowego. Zestaw pięciu głośników i subwoofera pozwala skorzystać z pełni możliwości współczesnych procesorów dźwięku. Przy właściwym ustawieniu głośników, użytkownik ma wrażenie, że dźwięk otacza go z każdej strony, staje się dźwiękiem przestrzennym, bardziej głębokim i wyraźnym. Największą wadą takiego zestawów jest duża liczba głośników, które trzeba odpowiednio rozstawić w pomieszczeniu, w którym znajduje się komputer – trzy głośniki od frontu (prawy, centralny i lewy) i dwa głośniki z tyłu (prawy i lewy), plus subwoofer. Bez właściwego ustawienia głośników, wrażenie przestrzenności dźwięku będzie niewyraźne i dla statystycznego użytkownika w ogóle niewyczuwalne. 

Dla osób, które komputera używają głównie do słuchania muzyki, optymalnym rozwiązaniem będzie kupno niedrogich głośników stereo. Dla miłośników gier komputerowych i filmów, dla których duże znaczenie ma siła basów, lepszą opcją będzie kupno zestawu 5.1 lub gdy brakuje miejsca do ustawienia tak dużej liczby głośników, zestawu 2.1.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium