Producenci
Produkt dnia
Kategorie bloga

Kino domowe — Jak rozmieścić głośniki, by dźwięk roznosił się najlepiej?

0
Kino domowe — Jak rozmieścić głośniki, by dźwięk roznosił się najlepiej?

Kino domowe to rozwiązanie dla każdego, kto chce we własnym domu poczuć się, jak w prawdziwym kinie albo na koncercie. Jednak, aby zrobić w domu kino domowe, trzeba mieć trochę wiedzy, nie tylko na temat sprzętu, by wybrać taki najwyższej jakości. Trzeba też wiedzieć, jak go rozmieścić, aby dźwięk był jak najlepszy.

Kino domowe pozwala poczuć się, jak w kinie, ale pod warunkiem, że dźwięk nie tylko jest wysokiej jakości, ale także roznosi się równomiernie po całym pomieszczeniu. Takie efekt dają odpowiednio rozmieszczone głośniki. Gdzie je umieścić, aby dźwięk jak najlepiej się roznosił i oglądanie telewizji było komfortowe?

Czym tak naprawdę jest kino domowe?

Kino domowe to tak skonfigurowany zestaw sprzętu audio i wideo, który symuluje w domu prawdziwe kino. Najprostszy zestaw kina domowego, to co najmniej telewizor połączony z odtwarzaczem płyt DVD / bluray oraz soundbarem albo z odtwarzaczem Blu-Ray połączonym z głośnikami, amplitunerem oraz subwooferem. Można także uwzględnić w kinie domowym strumieniowe przesyłanie przez internet poprzez takie platformy jak Netflix, HBO Go, Apple TV czy Amazon.

Zestaw kina domowego 5.1 - Harman Kardon Surround

Zestaw kina domowego 5.1 - Harman Kardon Surround

Ogólnie kino domowe to cały sprzęt, w skład którego wchodzi telewizor bądź projektor, odtwarzacz video oraz głośniki bądź soundbar. Można je zdefiniować też jako zestaw głośników ze wzmacniaczem albo amplitunerem. W tym wypadku wszystko wymaga połączenia wszystkich głośników przewodami, które trzeba jeszcze rozprowadzić do wzmacniacza czy amplitunera.

Amplituner kina domowego - Onkyo TX-NR6100 Czarny

Amplituner kina domowego - Onkyo TX-NR6100 Czarny

Wiele osób zadaje sobie pytanie: co lepsze, soundbar czy kino domowe? Soundbar to najprostszy sposób na poprawę dźwięku z telewizora. Nie zajmuje dużo miejsca, w przeciwieństwie do całego sprzętu kina domowego. Jest też łatwy w konfiguracji. Aby uzyskać efekt dźwięku kinowego, wystarczy kupić soundbar z subwooferem. Soundbar to podłużne urządzenie z kilkoma głośnikami. Można go zamontować na ścianie pod telewizorem lub ustawić na stojaku. Do połączenia z telewizorem wystarczy tylko jeden kabel. Soundbar oferuje prawdziwy, przestrzenny dźwięk, będąc znacznie prostszym rozwiązaniem niż kino domowe. Jeśli nie masz w swoim salonie czy pokoju dużo miejsca, wybierz soundbar zamiast kina domowego. To drugie potrzebuje sporo wolnej przestrzeni.

Końcówka mocy - ANTHEM P5 STATEMENT

Końcówka mocy - ANTHEM P5 STATEMENT

W jakim pomieszczeniu powinno się znajdować domowe kino?

Najczęściej telewizor masz w salonie, czyli w pomieszczeniu, gdzie spędzasz codziennie czas z rodziną i posiadasz urządzony kącik rekreacyjny oraz wypoczynkowy. Oczywiście kino domowe może być umieszczone tylko tam, gdzie jest wystarczająca ilość miejsca. Istotny dla odbicia dźwięku jest kształt pomieszczenia, a także rozmieszczenie jego wyposażenia. Niektóre parametry więc zawsze trzeba skorygować, aby sprawdziły się w Twoim salonie.

W jaki sposób rozmieścić głośniki, by dźwięk roznosił się najlepiej?

Ustawienie telewizora czy projektora nie jest czymś bardzo trudnym. Problemy jednak mogą sprawić głośniki kina domowego. Przede wszystkim ich ustawienie zależy od specyfiki pomieszczenia.

  • Głośnik centralny i subwoofer powinny znaleźć się najbliżej telewizora. Głośnik centralny najlepiej umieścić pod telewizorem, na wprost słuchaczy. Musi być jak najbardziej pośrodku, bo odpowiada za to, co dzieje się na pierwszym planie. Subwoofer też powinien być umieszczony z przodu zestawu, blisko głośnika centralnego, ale nie tuż przy nim (odpowiada na niskie tony). Dobrze położyć go niżej, (przykładowo na podłodze), by cieszyć się z piękna niższych tonów.
  • Uzupełnieniem tego, co jest z przodu, są kolumny frontowe czy też kolumny podłogowe. Zarówno lewą, jak i prawą kolumnę należy ustawić w tożsamej odległości od głośnika centralnego, po obu jego stronach. Kąt rozstawienia ich od środka to 20-30 stopni. Pod wspomnianym kątem kierujemy kolumny do siebie i ustawiamy tak, jak głośnik centralny, na wysokości uszu.
  • Do wyboru są zestawy kolumn 5.1 lub 7.1, więc trzeba jeszcze rozmieścić 2 lub 4 głośniki. Najlepiej umieścić je za kanapą, na której będziesz oglądać telewizję. Dwa głośniki należy postawić pod kątem 90-110 stopni. W przypadku większego zestawu dodatkowe dwa ustaw pod kątem 150 stopni względem siebie. Najlepiej, by znalazły się w pobliżu ścian, na wysokości 50-70 cm nad wysokością uszu. Można zawiesić je na ścianie, np. w rogach pomieszczenia.

W jaki sprzęt dodatkowy zainwestować?

Przede wszystkim zamiast telewizora do wyświetlania filmów, może służyć projektor. Projektor to dogodne rozwiązanie, ponieważ pozwala wyświetlać filmy czy zdjęcia z internetu za pomocą laptopa, czy odtwarzacza Blue-Ray. Laptop każdy w domu ma, ale jeśli to dla Ciebie za mało, możesz dokupić właśnie odtwarzacz. Zamiast odtwarzacza może zainwestować też w amplituner. Na pewno też mogą przydać się dodatkowe kable, abyś mógł podłączyć głośniki z każdego miejsca, bez znaczenia, w jakiej odległości od telewizora się znajdą. Jeśli natomiast uznasz, że mniejszy zestaw głośników kina domowego jest niewystarczający, możesz dokupić dodatkowe głośniki. Warto się też zdecydować na wielokanałowe końcówki mocy. Wszystko zależy od Ciebie, Twojego salonu i tego, co zapewni Ci idealny dźwięk.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium