Producenci
Produkt dnia
Kategorie bloga

Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny?

0
Mikrofon pojemnościowy czy dynamiczny?

Podjąłeś decyzję o zakupie mikrofonów? Świetnie! To przepustka do kontaktu ze światem. Wszechstronny wybór i szerokie zastosowanie tych urządzeń sprawia jednak, że określony typ mikrofonów przeznaczony jest do innych prac. Który mikrofon powinieneś wybrać – pojemnościowy czy dynamiczny? Do jakich zadań przeznaczone są wyżej wymienione urządzenia?

Choć każdy mikrofon służy do przekazywania dźwięku, to poszczególne rodzaje mają inne parametry pracy i nadają się do innych zastosowań. Z tego względu mikrofon pojemnościowy nie sprawdzi się wszędzie tam, gdzie dynamiczny – i odwrotnie.

Czym jest mikrofon pojemnościowy?

Mikrofon pojemnościowy nazywany jest także mikrofonem studyjnym. Możesz określać go także jako mikrofon do komputera (przykładem takiego urządzenia będzie Shure Motiv MV5C). Co do zasady jest bardziej czuły niż mikrofon dynamiczny. Gorzej reaguje z tego względu na dynamiczne, głośne dźwięki dochodzące z różnych stron. Jego cechą charakterystyczną jest bardzo szerokie pasmo przenoszenia częstotliwości. Jest niezwykle precyzyjny, dokładny i dużo lepiej odszumia dźwięk.

Jak działają te mikrofony? Mają dwie elektrody, z których jedna pozostaje w nieruchomej pozycji. Druga (membrana) drga pod wpływem fali dźwiękowej. Zmiana odległości elektrod zostaje zamieniona na dźwięk przy pomocy specjalnych układów elektronicznych.

Nie ma co ukrywać, że mikrofony pojemnościowe adresowane są głównie do nagrywania wokalu czy głosu lektorskiego. Idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach, których akustyka jest naprawdę dobra. W przypadku dużego pogłosu w nagrywanym obszarze lub dźwięków zbieranych z kilku miejsc, pojemnościówka może mieć niebywały problem z przekazaniem odpowiedniej jakości brzmienia. Pamiętaj również, że mikrofony pojemnościowe nie sprawdzają się w zastosowaniu scenicznym – zbyt duża dynamika przekazywanego dźwięku i jego wahania sprawiłyby, że ostateczny efekt okazałby się mało satysfakcjonujący.

Mikrofon pojemnościowy - Shure Motiv MV5C

Mikrofon pojemnościowy - Shure Motiv MV5C

Jakie zastosowania mają mikrofony pojemnościowe?

Najważniejszym zastosowaniem mikrofonu pojemnościowego jest nagrywanie wysokiej jakości wokali. Urządzenia te sprawdzą się w studiach nagraniowych, radiowych czy innych miejscach, gdzie najważniejsza jest prawidłowa barwa brzmienia. Mikrofon pojemnościowy (znany też jako studyjny) pozwala z detalami odtworzyć każdy dźwięk.

Mikrofony pojemnościowe sprawdzą się też (w wersji jednokierunkowej) dla blogerów, vlogerów czy osób nagrywających podcasty. Jeżeli chcesz otworzyć amatorską stację radiową czy planujesz nagrywać podkład lektorski pod filmy, to takie urządzenia będą dla Ciebie najlepsze (pojemnościowy mikrofon do komputera na USB to bardzo dobry wybór dla amatorów i profesjonalistów). Zwróć jednak uwagę na to, aby Twoje pomieszczenie do nagrań było odpowiednio wygłuszone i nie generowało niepotrzebnych dźwięków w otoczeniu.

Co to jest mikrofon dynamiczny?

Dynamiczny mikrofon to sprzęt, który jest mniej czuły od studyjnego sprzętu. Ze względu na to, że nie jest on wrażliwy na nagłe dźwięki o różnej tonacji, częściej wykorzystuje się go w występach na żywo – zarówno wokalnych jak i np. przy prowadzeniu różnego rodzaju imprez konferansjerskich. Ma też większą odporność na głośniejsze brzmienia.

Nie jest on jednak bardzo dokładny, precyzyjny i wyczulona osoba szybko wyłapie, że do nagrania danego pliku audio wykorzystano właśnie dynamiczny sprzęt. Niekiedy wokalistom na scenie zarzuca się też fałszowanie czy kompletnie nietrafioną barwę brzmienia, jednak często jest to spowodowane przejściem ze sprzętu studyjnego na dynamiczny. Co ważne, praca dynamicznych mikrofonów oparta jest na jednej membranie, która działa trochę jak odwrócone głośniki.

Mikrofon dynamiczny USB - Monacor DM-500USB

Mikrofon dynamiczny USB - Monacor DM-500USB

Gdzie sprawdzi się ten sprzęt?

Główne zastosowanie mikrofonów dynamicznych to wokalne występy na żywo. Do takiego przeznaczenia możesz zainwestować np. w mikrofon dynamiczny na gęsiej szyi - MONACOR DMG-700 czy mikrofon dynamiczny USB MONACOR DM-500USB. Wymienione egzemplarze pozwolą Ci zarówno śpiewać na koncertach czy imprezach, ale też zapewniać im oprawę konferansjerską.

Mikrofon dynamiczny na gęsiej szyi - Monacor DMG-700

Mikrofon dynamiczny na gęsiej szyi - Monacor DMG-700

Dynamiczny sprzęt mikrofonowy to także rozwiązanie dla początkujących wokalistów, którzy nie posiadają dostępu do wygłuszonego pomieszczenia. W takim przypadku dobrze postawić na zaawansowaną, studyjną wersję takiego sprzętu (o jednokierunkowym zakresie zbierania dźwięku jak Shure MOTIV MV7). Dlaczego? Ze względu na kierunek zbierania brzmienia i jego mniejszą wrażliwość, dynamiczna wersja mikrofonu pozwoli zachować odpowiednią jakość wokalu przy pomieszczeniach nie do końca skutecznie wygłuszonych. Odnotujmy także, że mikrofony dynamiczne sprawdzają się też jako przenoszenie pasma instrumentów muzycznych na scenie.

Mikrofon studyjny - Shure Motiv MV7 Srebrny

Mikrofon studyjny - Shure Motiv MV7 Srebrny

Pamiętaj, że niekiedy do prawidłowego zarejestrowania danego obszaru dźwiękowego konieczne mogą być obydwa mikrofony (np. rejestrowanie koncertów na żywo czy przenoszenia pasma różnych instrumentów muzycznych o określonych dźwiękach). Warto o tym pamiętać!

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium