Producenci
Kategorie bloga

Niespodzianka od Yamaha - niebawem premiera pionierskich amplitunerów kina domowego

0
Niespodzianka od Yamaha - niebawem premiera pionierskich amplitunerów kina domowego

Yamaha nie stoi w miejscu, nie zastanawia się co robić, Yamaha robi to i bije o przysłowiową głowę konkurencję. Wprowadza na rynku ogromne zmiany, przełomy i dodaje świeżości.
Według niemieckiego portalu HiFi-Forum świeża linia, która już niebawem będzie miała swoją premierę ~ to amplitunery z obsługą HDMI 2.1

.

Co takiego daje nam HDMI 2.1?

Może na początek przypomnijmy tylko, że standard HDMI służy do przesyłania dźwięku i obrazu w formie cyfrowej. Złącza HDMI znajdziemy w tak naprawdę już w większości sprzętów m.in. telewizorach, amplitunerach, odtwarzaczach Blu-ray, projektorach, laptopach, drukarkach, aparatach, czy też konsolach. By lepiej zrozumieć, jakie zmiany niesie za sobą HDMI 2.1, warto znać obecne możliwości standardu kabla HDMI.
Kable HDMI 2.0b umożliwiły nam przesyłanie rozdzielczości 4K Ultra HD przy odświeżaniu 60 klatek na sekundę, takie odświeżanie jest potrzebne w grach, by dynamika obrazu była odpowiednia. Zwiększona częstotliwość próbkowania poprawia płynność obrazu odtwarzanego filmu. Przepustowość HDMI 2.0b, przy długości kabla do 5 metrów, wynosi 18Gb/s, przy dłuższych może pojawić się lekkie pogorszenie jakości sygnału, a im dalej niż 7,5 m – tym większe straty.
Należy też pamiętać, że materiał z jakiego jest wykonany dany kabel również ma ogromne znaczenie.
Najlepsze przewody wykonywane są z miedzi beztlenowej. Rozwiązanie to zapewnia wysoką przewodność i umożliwia pełne wykorzystanie możliwości danego standardu. Są to kable najdroższe, ale warto zainwestować właśnie w nie, aby mieć pełen komfort przesyłania cyfrowego.

HDMI 2.1 i jego możliwości:

Variable Refresh Rate (VRR) - 
technologia eliminująca zjawisko "screen tearingu" (rozrywanie obrazu). Jest to rozwiązanie zastosowane w ramach technologii AMD FreeSync i NVIDIA G-Sync. VRR polepsza jakość obrazu, eliminując wspomniane błędy.

High Frame Rate(HFS) - możliwość prezentacji obrazu w jakości K w 120 Hz, a nawet obrazu 8K w 60 Hz. Jedna z kluczowych nowości oferowanych przez HDMI 2.1 oraz konsole nowej generacji - Xbox Series X i PlayStation 5.

Quick Frame Transport (QFT) - QFT transportuje każdą ramkę z większą szybkością, aby zmniejszyć „opóźnienie wyświetlania”, czyli czas między przygotowaniem ramki do transportu w GPU a całkowitym wyświetleniem tej ramki. To opóźnienie jest sumą czasu transportu przez obwody wyjściowe źródła, czasu transportu przez interfejs, przetwarzania danych wideo na wyświetlaczu i malowania ekranu nowymi danymi. Ta ogólna latencja wpływa na szybkość reakcji gier, na przykład na czas między naciśnięciem przycisku a momentem zaobserwowania wynikowej akcji na ekranie

Auto Low Latency Mode (ALLM) - tryb Auto Low Latency umożliwia automatyczne ustawienie idealnego ustawienia opóźnienia, co zapewnia płynne, wolne od opóźnień i nieprzerwane wyświetlanie oraz interaktywność. W wielu przypadkach jest to określane jako tryb gry i zwykle trzeba go ustawić ręcznie, co obejmuje przeglądanie menu i ustawień, a następnie ponowne przełączenie do normalnego oglądania. ALLM pozwala konsoli do gier, komputerowi PC lub innemu urządzeniu wysłać sygnał do wyświetlacza, który spowoduje automatyczne przełączenie w tryb niskiego opóźnienia i niskiego opóźnienia w grach. Może to przynieść korzyści w innych zastosowaniach, takich jak karaoke i wideokonferencje.

Można wywnioskować, że HDMI 2.1 daje dużo więcej możliwości miłośnikom gier. Dlatego Yamaha wypuszczając na rynek nowe amplitunery, tym ruchem trafi w gusta nie tylko audiofilom, ale przede wszystkim graczom. HDMI 2.1 staje się od tego roku standardem, a nowe technologie od Yamaha mają obsługiwać ALLM, VRR, QFT oraz QMS.

Z wpisu http://www.hifi-forum.de/viewthread-276-8366.html Yamaha poszerzy swoją ofertę o następujące amplitunery:

  • RX-A8 (11-kanałowy)
  • RX-A6 (9-kanałowy)
  • RX-A4 (7-kanałowy)
  • RX-A2 (7-kanałowy)

Podsumowując... zostało nam tylko czekać na aktywowanie premiery. ;)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl