Producenci
Kategorie bloga

Wygrzewanie sprzętu audio - prawda czy mit?

0
Wygrzewanie sprzętu audio - prawda czy mit?

Słyszałeś kiedyś może o konieczności wygrzewania sprzętu audio i zastanawiasz się, o co w tym chodzi? To pewien skrót myślowy, który ma na celu wskazanie problematyki związanej z użytkowaniem urządzeń. Jeśli jesteś miłośnikiem dobrej jakości dźwięku, interesujesz się sprzętem audio i chcesz wiedzieć więcej na temat wygrzewania sprzętu - zapraszamy do niniejszego wpisu.

Czym jest wygrzewanie sprzętu?

Zastanawiasz się nad tym, czym właściwie jest wygrzewanie głośników i innego sprzętu audio? W jakim celu należy to robić? Aby pobudzone przez dźwięk przetworniki miały szansę rozruchu, którego efektem będzie lepsze i ładniejsze brzmienie. Proces ten można porównać np. do docierania silnika - ma sprawić, aby mechanizmy pracowały we właściwy sposób.

Chociaż można założyć, że wygrzewanie sprzętu jest czymś całkowicie naturalnym i w dużym stopniu może zostać ograniczone do… odczekania czasu aż sprzęt zostanie wygrzany. Wiele profesjonalnych urządzeń audio dobrze jest wygrzać, bo gdy tylko damy im czas, zaskoczą nas lepszym brzmieniem. Po wygrzaniu dźwięk brzmi bowiem inaczej, czyściej, a poziom szumów i zniekształceń jest zdecydowanie mniejszy.

Czy należy wygrzewać kolumny?

Wygrzewanie głośników to nic trudnego! Ot, zwykły proces polegający na odtwarzaniu muzyki w celu pobudzenia przetworników, co czasem może jednak zająć nawet kilkanaście godzin pracy. Kupując nowy fabrycznie sprzęt, może wydawać się, że z początku nie brzmi on tak, jak powinien. Właśnie po to jest więc wspomniane wygrzewanie kolumn, które podobnie jak w przypadku większości urządzeń audio jest procesem przygotowawczym do faktycznego użytkowania sprzętu.

WZMACNIACZ LAMPOWY - SYNTHESIS ROMA 96DC CZARNE ALUMINIUM

WZMACNIACZ LAMPOWY - SYNTHESIS ROMA 96DC CZARNE ALUMINIUM

Nie jest tajemnicą, że analogiczne kolumny podstawkowe mogą brzmieć inaczej w różnych warunkach, na co wpływa wiele aspektów, w tym rozmiar pomieszczenia, czy zastosowana w nim akustyka. Dlatego podczas pierwszej próby nie należy się zrażać, a po prostu nastawić się na wygrzewanie kolumn w danych warunkach. Wystarczą standardowe utwory, których słuchamy na co dzień, jednak specjaliści zalecają, aby były możliwie zróżnicowane. Większy zakres częstotliwości sprawi bowiem, że wygrzewanie kolumn będzie bardziej efektywne.

Proces wygrzewania można przyspieszyć używając specjalnie nagranych w tym celu płyt np. Nordost „Set-Up & Tuning”.

AKTYWNE KOLUMNY PODSTAWKOWE - ARGON AUDIO ALTO A4 BIAŁE

AKTYWNE KOLUMNY PODSTAWKOWE - ARGON AUDIO ALTO A4 BIAŁE

Wygrzewanie słuchawek - co należy to robić?

Ze względu na specyfikę sprzętu, wygrzewanie słuchawek wygląda dokładnie tak samo jak wygrzewanie głośników. Nie jest tajemnicą, że nawet ten sam model może brzmieć całkowicie inaczej - wpływa na to między innymi wiek słuchawek, czy intensywność ich eksploatacji, która z czasem może negatywnie wpływać na brzmienie. Potwierdzają to osoby zajmujące się miksowaniem oraz wykonywaniem masteringu utworów, które spędzają wiele godzin na porównywaniu i poprawianiu rozmaitych dźwięków, więc jakość pracy, a także komfort użytkowania jest dla nich kluczowa.

Wygrzewanie innego sprzętu audio

Wśród sprzętów audio, które warto wygrzewać przed odsłuchem, można wyróżnić wszystkie urządzenia, których budowa została oparta na lampach. Należą do nich takie urządzenia jak wzmacniacze lampowe, które dobrze jest używać dopiero jakiś czas od momentu ich uruchomienia.

WZMACNIACZ LAMPOWY - YAQIN MS-6V6

WZMACNIACZ LAMPOWY - YAQIN MS-6V6

W tym przypadku charakterystyka brzmienia zmienia się, dlatego, zanim rozpoczniemy właściwe korzystanie, warto odczekać, aż sprzęt się nagrzeje - optymalnie, gdy poświęcimy na to nie mniej niż 20 minut. Bo nawet jeśli korzystasz z urządzeń z najwyższej półki, jednak nie pozostawisz im czas na rozruch, mogą przekłamywać dźwięk i nie ukazywać swoich faktycznych możliwości.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium